Podceňované je potrebné brať vážne (o vitamíne D)

Tagged With: , , , , ,

Pred niekoľkými dňami skončila naša súťaž o najpodceňovanejšom vitamíne zo všetkých, o vitamíne D. Nielen my sme o ňom už mnoho popísali, ale aj napriek tomu sa ešte dnes k nemu chceme vrátiť.

K čomu je a z akého dôvodu je dobré ho mať dostatok už vieme, ale aké sú príznaky, že ho máme málo? Viete? My áno a veľmi radi sa s vami o tieto informácie podelíme.

CHRÍPKA – nedostatok vitamínu D vedie k respiračným ochoreniam. Štúdia ukázala, že dostatok vitamínu D znižuje infekcie dýchacích ciest.

SVALOVÁ SLABOSŤ – podľa Michaela F. Holicka je slabosť svalov spôsobená nedostatkom vitamínu D, pretože ich receptory musia byť trvalo udržiavané vitamínom D

PSORIÁZA – aj syntetický vitamín D preukázal vplyv na zlepšenie psoriázy

CHRONICKÉ OCHORENIE OBLIČIEK – ľudia s pokročilými chronickými ochoreniami obličiek nie sú schopní si vytvoriť aktívnu formu vitamínu D

DIABETES – podľa jednej štúdie, ktorá bola robená na 10 366 deťoch, dostalo 2 000 z nich prvý deň po narodení 2 000 jednotiek vitamínu D3. Následne boli sledované počas 31 rokov a skupina, ktorá obdržala prvý deň svojho života vitamín D3 mala znížené riziko ochorenia diabetom typu I o 80%.

ASTMA – výskum robený v Japonsku preukázal veľké zníženie astmatických záchvatov pri dennej konzumácii 1200 jednotiek vitamínu D

PERIODONTÁLNE OCHORENIE – je to chronické ochorenie ďasien, ktoré spôsobuje opuchy a krvácanie. Vitamín D výrazne znižuje počet baktérií v ústach.

KARDIOVASKULÁRNE CHOROBY – kongestívne srdcové zlyhanie sa spája s nedostatkom vitamínu D. Pri jednej štúdii bolo zistené, že ženy s nízkou hladinou vitamínu D (42 mmol/l) mali o 67% zvýšené riziko vysokého tlaku.

SCHIZOFRÉNIA A DEPRESIA – tieto poruchy sú spojené s nedostatkom vitamínu D. Štúdia zistila, že tehotné ženy s nedostatočnou hladinou vitamínu D mali deti, ktoré bolo potrebné liečiť na dostatočný mozgový vývoj a poskytnúť im duševnú podporu v neskorších rokoch.

RAKOVINA – existuje vedecká štúdia, ktorá vyslovene spája nedostatok vitamínu D s rakovinou prsníka. Vyššie dávky vitamínu D zo slnečného svitu znižujú o 75% rast rakovinových buniek a o 50% zmenšujú nádory.

Tak ako ste na tom vy? Máte nedostatok vitamínu D?

Nechajte nám správu v komentári.

 

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

  • 15% zľavy v našom eshope
  • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
  • narodeninové a meninové extra bonusy
  • akciové vzorky zdarma
  • kvalitné články o zdraví