ananás bromelain

Bromelain – ananásový enzým, ktorý vás prekvapí

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Ananás je exotické ovocie so žltou šťavnatou dužinou, pôvodom z Južnej Ameriky. Obsahuje enzým Bromelain, vitamín C, beta karotén, meď, zinok i kyselinu listovú. V ananáse nájdeme viac ako 80 % vody, má skvelú chuť, ale aj liečivé účinky. Dôvody, prečo ananás konzumovať pravidelne, vás milo prekvapia.

Ananás a jeho liečivé účinky

Ako sme už načrtli, ananás nie je iba exotické ovocie výbornej chuti. Ide o dôležitý zdroj vitamínov, minerálnych látok a enzýmov. Ananás sa okrem liečivých účinkov stal nositeľom pozitívnej nálady, energie a zdravého životného štýlu.

Ananás je rovnako považovaný za účinný detoxikačný prostriedok. Okrem detoxikácie zabraňujú látky v ňom obsiahnuté opuchom, keďže podporujú vylučovanie vody z tela.

Konzumácia ananásu sa odporúča aj pri všetkých diétach, pretože pomáha spaľovať prebytočné tuky.

Ďalej znižuje zrážanlivosť krvi, krvný tlak a zvyšuje prekrvenie orgánov. Šťava z ananásu dokáže zosvetliť pigmentové škvrny, pomáha aj pri nachladnutí či depresiách.

enzým z ananásu- bromelain
Zdroj foto: Adobestock.com

Ananásový extrakt bromelain

Pokiaľ patríte k milovníkom zdravej výživy, o enzýme bromelain ste už určite počuli. Tento enzým patrí k najsilnejším tráviacim enzýmom.

Laicky povedané, enzýmy sú motory chemických reakcií v organizmoch. Tvoria sa v rastlinných i živočíšnych organizmoch. Sú nepostrádateľné pre trávenie potravy. Rozkladajú ju, umožňujú jej zužitkovanie a zaisťujú ďalšie metabolické procesy v tkanivách.

Bromelain sa extrahuje z čerstvých stoniek a koreňov ananásu. Už v roku 1891 dokázal Vicent Marcan venezuelský chemik izolovať bromelain z plodov ananásu.

V organizme pôsobí na štiepenie látok bielkovinovej povahy. Vďaka nim má najmä protizápalové účinky. Bromelain prispieva k správnemu tráveniu a redukcii hmotnosti.

Je vhodné užívať ho po operáciách aj pri zápaloch. Napomáha pri prevencii rakoviny, znižuje riziko žalúdočných vredov a rednutia kostí, urýchľuje regeneráciu organizmu. Určitou mierou sa podieľa na zvýšení vylučovania tuku, no sám ho neštiepi.

bromelain-ananásový-enzým
Zdroj foto: Adobestock.com

Účinky enzýmu z ananásu

Bromelain má vedecky overené účinky pri zápale vedľajších nosových dutín a urýchľuje hojenie rán. Vo forme potravinového doplnku sa užíva v niekoľkých prípadoch.

Vedecky potvrdené účinky má pri zápale zápal prínosových dutín a urýchľuje hojenie rán.  Síce nasledujúce účinky neboli zatiaľ dostatočne vedecky potvrdené, ľudia ho užívajú pri:

 • pooperačných stavoch
 • zápale prostaty
 • vyvrtnutí nohy a natiahnutí svalov
 • zápale šliach
 • zápale močových ciest

Tradične sa používa bez vedecky potvrdenej efektívnosti pri angíne, astme, bolesti bedrovej chrbtice, reumatoidnej artritíde a zápaloch povrchových žíl sprevádzaný krvnou zrazeninou.

Štúdie v Japonsku preukázali, že užívanie bromelainu pomohlo ľuďom alergickým na pšenicu.

swiss-natural-bromelain-ananásový enzýmKedy radšej opatrne?

Bromelain je bezpečný a bez vedľajších účinkov. Pozor treba dávať jedine na možné interakcie s liekmi. Keďže riedi krv, mali by smr sa vyvarovať jeho užívaniu súčasne s krv riediacimi liekmi.

Pri užívaní niektorých antibiotík sa znižuje účinnosť bromelainu a je tak potrebná vyššia dávka.

Ananás by ste vo väčšom množstve nemali jesť, keď ste tehotné pre jeho už zmienený vplyv na zrážanlivosť krvi. Dopriať si však môžete kompótový ananás, ktorý má podstatne menší obsah bromelainu.

Je nezdravé jesť plody, ktoré ešte nie sú zrelé. Obsahujú totiž kyselinu, ktorá môže poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť podráždenie sliznice.

Koľko je dosť?

Konzumácia veľkého množstva ananásu nie je efektívna, pretože väčšina bromelainu sa nachádza v jadre. To od ananásu obvykle oddeľujeme. Ide teda o časti ovocia, ktoré sú nepožívateľné a enzýmy z nich tak dostať kúpiť vo forme výživových doplnkov.

Bromelainové doplnky možno nájsť v mnohých formách vrátane tabliet, práškov a krémov.  Ak je reč o dennej dávke, 80 – 320 mg za deň sa považuje za bezpečnú a účinnú dávku.

Náš tip – Bromelain

Bromelain je enzým z ananásu, ktorý sa používa ako doplnok stravy. Výživový doplnok môžete užívať aj v prípade, že ste zdraví ako prevencia pred mnohými, neraz i vážnejšími ochoreniami.

Okrem toho, že sa budete cítiť lepšie, oddýchnutejšie a sviežejšie, pri dlhodobom užívaní bromelain:

 • môže podporiť pohyblivosť svalov a kĺbov,
 • podporuje metabolizmus a látkovú výmenu,
 • prispieva k posilneniu celkovej imunity organizmu,
 • podporuje činnosť pečene, ľadvín, tenkého a hrubého čreva,
 • pomáha rozkladať nadbytočný tuk v ľudskom tele.

Využitie aj v kozmetike

V kozmetickom priemysle sa používa hlavne ananásový extrakt. Ananásový extrakt je žltá kvapalina rozpustná vo vode. Okrem extraktu sa môže v kozmetike tiež používať ananásový prášok.

zmäkčujúce a regeneračné schopnosti, no funguje aj ako parfumová zložka.

Výťažky z ananásu sa zvyknú používať ako pleťový kondicionér, pretože zjemňujú a zlepšujú vzhľad pokožky. Ananásový extrakt je odporúčaný ako súčasť starostlivosti o problematickú pokožku, zlepšuje jej vzhľad a dodáva zdravý lesk.

Pôsobí ako zvlhčovadlo a zabraňuje vysušovaniu pleti, na pokožke tvorí ochranný film, ktorý bráni dehydratácii. Zlepšuje pružnosť pleti, čo je primárny dôvod jeho využitia v tzv. „anti-aging“ starostlivosti.

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

 • 15% zľavy v našom eshope
 • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
 • narodeninové a meninové extra bonusy
 • akciové vzorky zdarma
 • kvalitné články o zdraví