menopauza HRT

Menopauza: náročné obdobie v živote ženy

Tagged With: , ,

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Menopauza, odborne nazývaná klimaktérium, je prirodzený proces, ktorý neminie žiadnu ženu. Začína vo veku medzi 45. a 55. rokom života. V danom období dochádza k útlmu funkcie vaječníkov a k zastaveniu menštruačného cyklu.

Dĺžka a intenzita menopauzy je ovplyvnená niekoľkými faktormi, najmä genetikou a životným štýlom.

Samotný priebeh býva veľmi individuálny, avšak na druhej strane sa objavuje množstvo symptómov, pre menopauzu úplne typických. Za všetky spomeňme búšenie srdca, návaly tepla, nespavosť či podráždenosť.

Pre mnoho žien to je neľahké obdobie najmä po psychickej stránke. Majte na pamäti, že za emocionálne výkyvy sú zodpovedné hormóny a situácia časom ustane.

Hormóny ovplyvňujú funkciu mozgu, preto sa ojedinele môžu objavovať aj depresie, nezáujem až apatia k okoliu, vrátane ťažkej psychickej únavy.

Vždy záleží na každej z nás a na našom organizme, ako obdobie prechodu zvládne. Zároveň je dobré navštíviť odborníka, ktorý dokáže poradiť, prípadne pomôcť zmierniť ťažkosti.

menopauza
Zdroj foto: Adobestock.com

Opatrenia, ktoré robia zázraky

Ešteže existuje celý rad možností, ktorými vplyv menopauzy vieme zmierniť a udržať tak svoje telo silné, vitálne, plné energie a chuti do života. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým obdobie klimaktéria zvládnete o čosi jednoduchšie:

 • V prvom rade by ste mali upraviť stravu. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny. Odporúčame konzumáciu jedál bohatých na koenzým Q10, selén, lecitín, ženšen, zinok, horčík, železo, vitamíny B6 a C. Skúste obmedziť príjem tuku. Jedzte potraviny bohaté na fytoestrogény: tofu, sójové mlieko, orechy. Obmedzte prísun červeného mäsa, vyprážaných jedál, nezdravých jedál a nápojov s obsahom kofeínu, alkoholu a cukru.
 • Vhodné je pravidelné užívanie vitamínových doplnkov, ktoré stimulujú produkciu hormónov v pohlavných žľazách a nadobličkách, a to bez nežiaducich účinkov.
 • Dodržujte pitný režim, keďže ten urýchli vyplavovanie škodlivín z tela. Ako bonus si udržíte sviežu a vláčnu pokožku.
 • Ak ste aktívna fajčiarka, cigarety obmedzte na minimum, prípadne so zlozvykom skoncujte nadobro.
 • Pravidelne cvičte. Kombinujte kardiovaskulárne cvičenie a cviky na udržanie hmotnosti, aby ste posilnili svoje srdce aj kosti. Do svojho bežného dňa môžete zaradiť ľahké posilňovanie, beh, chôdzu, strečing.
 • Majte pod kontrolou stres. Účinný manažment stresu pomôže udržať emocionálnu rovnováhu a redukovať hladiny stresu. Do každodenného života môžete zaradiť jogu, meditáciu a dychové cvičenia. Práve z týchto aktivít sa môžu stať príjemné ranné alebo večerné rituály. Nezabudnite ani na pohyb na čerstvom vzduchu, pobyt v prírode vo forme, v akej vám vyhovuje. Usmievajte sa a smejte sa veľa – smiech tiež odbúrava stres a vyplavuje hormóny šťastia.
 • Na udržanie hormonálnej rovnováhy vplýva aj kvalitný sexuálny život. Pomáha bojovať proti stresu, posilňuje partnerské spolužitie, čo rovnako vedie k dobrému psychickému stavu.
menopauza
Zdroj foto: AdobeStock.com

Počuli ste už o HRT?

Podávanie liekov u žien v menopauze je celkom bežné. Hormonálna liečba v klimaktériu sa nazýva hormonálna substitučná terapia (HRT). Na zmiernenie ťažkostí lekár predpíše hormóny estrogény alebo estrogény spolu s progestínmi u žien, ak im nebola vyoperovaná maternica.

Kým syntetická forma HRT prináša množstvo negatívnych vedľajších účinkov od vaginálneho krvácania až po nevoľnosť, bolesti hlavy, zadržiavanie vody v tele a i., HRT na báze prírodného zloženia pomáha zmierňovať symptómy menopauzy.

Ak sa rozhodnete siahnuť po hormónoch, užívajte ich v čo najmenšej dávke, ktorá vám pomáha, ideálne čo najkratší čas. Tento typ liečby HRT je najúčinnejší pri odstraňovaní návalov tepla, nočného potenia a suchosti pošvy.

Počas doby užívania hormónov sa spomaľuje i rednutie kostí. Popísané je aj zníženie možnosti vzniku rakoviny hrubého čreva.

NATURAL HRT Sleepnox balicek 60 cpsNáš tip – Natural HRT

Natural HRT je kompletná hormonálna liečba. Je vytvorená z prírodných zdrojov. Je vytvorená tak, aby poskytla významný prospech vášmu celkovému zdraviu a zabránila vážnejším komplikáciám, ktoré môžu nasledovať po menopauze.

Za jeho zložením, navrhnutým exkluzívne pre spoločnosť Swiss Herbal, stojí celý rad lekárov, bylinkárov a naturopraktických lekárov, vedených uznávaným odborníkom – Dr. Elvisom Alim.

Ženy už po stáročia riešili ťažkosti súvisiace s menopauzou pomocou prírodných zdrojov.

Napokon, aj mnohé lekárske výskumy potvrdili, že účinné a bezpečné zvládnutie menopauzy bolo dosiahnuté až pri vyváženom prírodnom estrogéne a progesteróne v organizme.

Takže nestačí len jednoducho predstaviť syntetický estrogén telu v nádeji, že bude napodobňovať prírodnú hormonálnu rovnováhu a zmierni symptómy menopauzy.

My, ženy, hľadáme alternatívne prístupy, ktoré doplnia naše prirodzené telesné procesy. Natural HRT je bezpečný, účinný a 100 % prírodný produkt.

Svojím jedinečným zložením pomáha regulovať hladinu progesterónu, podporuje rovnováhu a zlepšuje hustotu kostí. Dostačujúci príjem základných vitamínov a minerálnych doplnkov zlepšuje celkové zdravie žien. Reguluje dlhodobé zdravotné riziká spojené s menopauzou a pomáha zvládnuť jej symptómy.

Samozrejme, je dôležité, aby ste dbali na rovnováhu. Doplnky, strava, cvičenie a ďalšie faktory životného štýlu sú rovnako dôležité ako sme spomínali vyššie. Zladiť si tieto oblasti je najistejšou cestou na zlepšenie vášho celkového zdravia a kvality života počas menopauzy.

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

 • 15% zľavy v našom eshope
 • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
 • narodeninové a meninové extra bonusy
 • akciové vzorky zdarma
 • kvalitné články o zdraví