ančovičky

Ančovičky: slaná delikatesa pre vaše zdravie

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Ančovička je názov pre malú, striebornú rybku sardelu európsku, žijúcu v Atlantiku, v Stredozemnom a Čiernom mori. Hoci sardela patrí k malým rybám, jej obľúbenosť v gastronómii neustále rastie. A niet divu.

Ančovičky, sardely alebo sardinky?

I keď je pôvod ančovičiek nerozlučne spätý s Talianskom. Ich stúpajúcu popularitu deklaruje tiež vysoká spotreba rybičiek v krajinách ako Španielsko, Turecko, Maroko, Švédsko, Francúzsko či Malajzia.

Áno, v gastronómii sa stretávame s označením ančovičky, avšak ide o morské ryby sardely. Sardela je drobná morská ryba, ktorá dosahuje veľkosť zhruba 1015 centimetrov.

Poznáte rozdiel medzi sardelou a sardinkou? Ten spočíva predovšetkým vo veľkosti. Sardely sú menšie než sardinky.

ančovičky- olej
Zdroj foto: Adobestock.com

Ančovičky ako zásobáreň zdravia

Ančovičky neobsahujú žiadne rastové hormóny, antibiotiká a ani chemické náhrady prirodzenej stravy, ktoré by im niekto pridával do potravy rovnako ako pstruhom alebo drahým lososom.

Sú zdrojom omega-3 mastných kyselín – nájdeme v nich až desaťkrát toľko omega-3 mastných kyselín než v tuniakovi. Obsahuje vápnik, železo a ďalšie vitamíny i minerály. Aj vďaka tomu ančovičky disponujú množstvom pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Za všetky spomeňme:

 • posilňujú svalstvo a kosti;
 • priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém človeka;
 • vyživujú mozog;
 • majú protizápalové účinky;
 • vyšší príjem omega-3 je dôležitý aj v období tehotenstva a dospievania;
 • zlepšujú kvalitu vlasov, pokožky, nechtov;
 • napomáhajú pri liečbe astmy, porúch obličiek i reumatickej artritídy.

Sardelové očká, jedna z foriem, ako ančovičky konzumujeme najčastejšie, dokážu chrániť zrak pred únavou očí i pred rôznymi degeneratívnymi ochoreniami zraku.

Aj ančovičky s mierou

Hoci ich blahodarný vplyv na ľudský organizmus je nepopierateľný, s ich konzumáciou to netreba preháňať. Lekári sa zhodujú, že úplne postačí jedávať ich dva razy týždenne.

Keďže ančovička je ryba s vysokým obsahom tuku, u ľudí s citlivejším žalúdkom by mohla zbytočne zaťažiť tráviaci systém.

ančovičky-recept
Zdroj foto: Adobestock.com

Ančovičky – recept, ktorému neodoláte

Ančovičky sú významnou súčasťou stredomorskej kuchyne. Nie je problém zakúpiť ich v bežných obchodných reťazcoch a zvýrazniť nimi chuť pripravovaných pokrmov, napríklad šalátov.

Letný šalát s ančovičkami

Pripravte si:

 • 1 hrsť rukoly
 • 8 ks cherry paradajok
 • množstvo parmezánu podľa chuti
 • zopár ančovičiek
 • troška soli
 • olivový olej
 • citrónovú šťavu podľa chuti

Takýto je postup: Rukolu a paradajky umyjeme a necháme odkvapkať. Pripravíme si hlboký tanier, nasypeme rukolu, ochutíme citrónovou šťavou, olivovým olejom a osolíme. Premiešame. Pridáme niekoľko cherry paradajok, ančovičiek a nakoniec posypeme postrúhaným parmezánom.

Tip do kuchyne: Na ančovičky si dávajte pozor aj v prípade, ak ste ich doposiaľ neochutnali. Ich výraznú chuť treba zjemniť vhodnou omáčkou či bylinkami. Dnes sú ančovičky i špeciálnou zložkou worcestrovej omáčky, rôznych omáčok a šalátov.

Kde kúpite ančovičky?

V súčasnosti sa môžete s ančovičkami stretnúť aj v bežných obchodných reťazcoch. Najčastejšie ich nájdete pod názvom „sardelové očká“, výnimkou ale nie je ani označenie „ančovičky“. Predávajú sa najmä ako konzervované v oleji, respektíve v morskej soli, a to v pohároch i konzervách.

Odporúča sa dať prednosť ančovičkám v sklenených nádobách. Ak totiž nespotrebujete všetky rybky naraz, môžete pohár zatvoriť a nebáť sa ančovičky zjesť neskôr. Trvanlivosť je v porovnaní s ančovičkami v konzerve jednoznačne dlhšia.

Ančovičky aj vo forme tabletiek

Ak nemáte v obľube ryby, existujú aj iné spôsoby, ako dodať organizmu užitočné tuky. Jednou z možností sú kapsuly s rybím olejom.

Veľmi obľúbený je práve rybí olej z ančovičiek, a to hlavne pre vysokú dávku esenciálnych polynenasýtených omega-3 mastných kyselín EPA a DHA.

Ako sme už spomenuli, omega 3 podporujú správnu funkciu srdca, znižujú hladinu cholesterolu, zlepšujú regeneráciu tela a podporujú celkové zdravie.

Organizmus si polynenasýtené mastné kyseliny nedokáže vyprodukovať, čiže býva závislý od ich príjmu zo stravy. Je dokázané, že už pri dennom príjme 250 mg EPA a DHA sa výrazne podporujú činnosť srdca, mozgové funkcie a zrak.

Užíva sa obvykle jednatri kapsule denne. Je potrebné zapiť ich dostatočným množstvom vody, v opačnom prípade vám môžu spôsobiť ťažobu na žalúdku.

Vedeli ste, že?

V západných krajinách umiera každý rok veľa ľudí na náhle zlyhanie srdca, a to bez predchádzajúcich príznakov. Istá štúdia poukázala na to, že i keby mali všetky domácnosti a verejné miesta defibrilátory, i tak by sa podarilo zabrániť nanajvýš 1 % úmrtí.

Analytická štúdia v Americkom časopise preventívnej medicíny poukázala na to, že zvýšenie hladiny omega-3 mastných kyselín v krvi znižuje riziko náhlych úmrtí až 8-násobne.

Aby sa dosiahol potrebný ochranný efekt, ľudia by mali užívať výživové doplnky s obsahom rybieho oleja, tvrdia autori danej štúdie.

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

 • 15% zľavy v našom eshope
 • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
 • narodeninové a meninové extra bonusy
 • akciové vzorky zdarma
 • kvalitné články o zdraví