zapal v tele

Zápal – Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Tagged With: , ,

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Zápal je prirodzenou reakciou imunitného systému, ktorá nás chráni pred infekciami, toxínmi a poraneniami.

Zápal v tele človeka má teda nepochybne svoj význam a plní užitočnú úlohu – chráni život.

Pýtate sa ako? Primárne pomáha pri hojení rán. Bez zápalu by sa vám mohlo stať osudným už drobné porezanie prstov. Takáto rezná rana, prípadne iné poranenie – od popáleného jazyka po odreté koleno – spúšťa reťazovú reakciu. Tá má minimalizovať poškodenie organizmu.

Ako prvé telo zintenzívni prietok krvi do rany, pričom jej dodáva biele krvinky. Tie ničia odumreté bunky a baktérie, čím zabraňujú vzniku infekcií. Ďalšie bielkoviny vytvárajú bariéru, ktorá znemožní mikróbom a škodlivinám preniknúť do okolitého tkaniva.

BROMELAIN 500mg 60 tblRozpoznať zápal nie je zložité

Zapálené miesto býva horúce na dotyk. Organizmus totiž urýchľuje metabolický proces v poškodenom tkanive a samotný proces hojenia.

Dokonca aj bolesť či opuch, ktoré sprevádzajú zápal, majú svoje opodstatnenie. Nútia človeka oddychovať a vďaka tomu sa bunky v poranenej časti tela lepšie hoja.

Postrach pre srdce

Jedným z faktorov, ktorý aj v súčasnosti vyvoláva množstvo otáznikov, je, že zhruba k 50 % infarktov dochádza u ľudí s optimálnou hladinou cholesterolu v krvi. Väčšina kardiológov prišla k záveru, že príčinou daného stavu môže byť toľko diskutovaný zápal.

V skutočnosti sa dá zápal považovať za hlavnú príčinu chronických ochorení, a to od srdcových chorôb až po cukrovku. Zápal spôsobuje, že povlak usadený v artériách, ktorý je plný cholesterolu a iných prvkov, sa uvoľní a vytvorí krvnú zrazeninu.

Početné štúdie dokazujú, že vysoká hladina zápalových látok v tele môže zvýšiť riziko vzniku infarktu až štvornásobne.

bolesť v krku
Zdroj foto: Adobestock.com

Prečo je nebezpečný?

Pokiaľ je zápal krátkodobý, nepredstavuje pre človeka závažnejšie riziko. Na druhej strane, nezdravý životný štýl, málo pohybu, nekvalitná strava a mnoho škodlivých nerestí vedú k tzv. chronickému zápalu. Zápal je skrytou hrozbou, ktorá ústi do rôznych zdravotných ťažkostí i predčasného starnutia.

Prebieha nebadane

Chronický zápal v tele prebieha potichu. Necítiť ho. No dá sa odhaliť. Určite ste sa už stretli s termínom CRP.

C-reaktívny proteín (skratka CRP) je pentamerický proteín, ktorý sa v krvi objavuje pri zápalovej reakcii v organizme ako tzv. reaktant akútnej fázy zápalu. Jeho hladina stúpa v priebehu niekoľkých hodín, preto sa v medicíne používa ako jeden z indikátorov zápalovej reakcie.

Niektorí lekári sa na základe CRP testov rozhodujú, aké typy liekov pacientom predpíšu, napríklad s ohľadom na ich obezitu, vyššiu hladinu cholesterolu v krvi či ďalšie rizikové faktory.

bolesť v krku
Zdroj foto: Adobestock.com

Najčastejšie príznaky zápalu v tele

Prítomnosť zápalu v organizme môžu indikovať i nasledujúce symptómy:

 • Problémy s pokožkou, zvýšené akné pripomínajúce alergiu.
 • Únava, keďže telo bojuje so zápalom. Nepomáha spánok, užívanie vitamínov ani zmena stravy.
 • Opakujúca sa bolesť hlavy, malátnosť, zvýšená teplota.
 • Zápal narušuje obranyschopnosť organizmu.
 • Pokiaľ sa zápal presunie na tráviace orgány a črevá, spôsobuje bolesti žalúdka, hnačku a niekedy aj tvorbu kyseliny.
 • Narušený metabolizmus nedokáže spracovať tuky, výsledkom je priberanie na váhe.
 • V dôsledku chemických zmien v mozgu vznikajú i problémy psychického rázu. Prejavujú sa zmenami nálad, depresiami či pocitom paniky.

Ako je to s tabletkami?

Zápal v tele, rôzne bolesti i ďalšie zápalové procesy prebiehajú v našom tele takmer neustále. Možno vám v súvislosti s touto témou napadne otázka: „Ak je zápal taký nebezpečný, prečo ho nepotlačíme niekoľkými tabletkami?

Pri sporadickej bolesti bývajú nenahraditeľné, to je pravda. Ich nadmerná konzumácia ale kráča ruka v ruke s dôležitými upozorneniami.

Pravdepodobne ste už počuli, že podaktoré lieky proti bolesti sa dávajú do súvislostí so srdcovými ochoreniami. Na konkrétnom druhu tabletky jednoznačne záleží.

NATUREVIA MicroLACTIN SuperFlex 500mg 120 cpsKeď tabletku, tak správnu

Všetkým dobre známe lieky obsahujú tri rôzne účinné látky – kyselinu acetylsalicylovú, paracetamol a ibuprofén. V čom tkvie ich zásadný rozdiel?

Paracetamol neúčinkuje na zápaly, zatiaľ čo kyselina acetylsalicylová a ibuprofén sú aj protizápalové lieky. Je rozdiel medzi zápalom a bolesťou! Nie všetko, čo bolí, musí byť zápalového pôvodu.

Bežné lieky sú určené na liečbu slabej až stredne silnej bolesti. Tieto lieky by ste nemali užívať dlhšie ako sedem dní. Len čo ťažkosti pretrvávajú dlhšie, vyhľadajte lekára.

Ako s ním bojovať?

Ak sa chcete zbaviť chronického zápalu, rozhodne je potrebné:

 • obmedziť stres na minimum
 • eliminovať fajčenie a alkohol
 • jesť stravu obohatenú o vitamíny a minerály
 • pohybovať sa, ideálne na čerstvom vzduchu
 • nezabúdať na výdatný a pravidelný spánok

Zázračné omega-3

Zápalom možno predchádzať aj správnou stravou. V tomto smere zohrávajú dôležitú úlohu omega-3 mastné kyseliny. Tie majú prirodzené protizápalové vlastnosti.

Hoci konzumácia omega-3 mastných kyselín nemusí nevyhnutne znamenať, že vás uchráni od už vyššie zmienených ťažkostí, pomôže vám aspoň zmierniť ich príznaky a je adekvátnou prevenciou.

NATUREVIA OMEGA 3 One a day 1000mg 60cps

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

 • 15% zľavy v našom eshope
 • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
 • narodeninové a meninové extra bonusy
 • akciové vzorky zdarma
 • kvalitné články o zdraví