vitamin C ma nezastupitelne miesto v tele

Vitamín C má nezastupiteľné miesto

Vitamín C, čiže kyselina L-askorbová, patrí medzi antioxidanty rozpustné vo vode.

Tento vitamín je citlivý na teplo a na oxidáciu. Na rozdiel od viacerých iných vitamínov nehrozí pri vitamíne C predávkovanie a negatívne následky.

Vitamín C- jeho charakteristika a účinky

Vitamín C je nevyhnutným vitamínom zodpovedným za metabolizmus aminokyselín a jeho reguláciu, ale zároveň má zmysel aj pri ochrane buniek organizmu pred starnutím.

V rámci látkovej výmeny pomáha absorbovať v organizme vápnik a železo a naopak vylučovať olovo, ortuť a meď.

Tento vitamín patrí medzi vitamíny dôležité tak pre deti ako aj v tehotenstve a to preto, lebo je dôležitý pre imunitu a ochranu organizmu napríklad pred bežným nachladnutím.

Zvýšené dávky by mali ale užívať nielen novorodenci, tehotné ženy alebo dojčiace ženy, ale aj ľudia pracujúci v stresovom prostredí alebo fajčiari.

Vitamín C je dôležitý na pleť, na cievy, vývoj kostí, zubov a chrupaviek a celkovo podporuje zdravý rast v rámci organizmu.

Okrem rastu podporuje aj obnovu buniek a tkanív, napríklad ďasien alebo po úrazoch a narušení cievnej sústavy. Je tiež prevenciou pred skorbutom.

Veľmi dobre sa vitamín C osvedčil aj pri hojení rán, jaziev a popálenín, prípadne v rámci pooperačnej regenerácie tkanív. Pozitívne je, že pomáha znižovať hladinu krvného cholesterolu.

Hovorí sa aj o jeho účinkoch proti rakovine, keďže bráni tvorbe rakovinotvorných látok v určitých druhoch mäsa.

vitamin c účinky
Zdroj foto: Adobestock.com

Vitamín C- kde ho nájdeme?

Vitamín C sa nachádza aj v potravinách, najviac v zelenine a ovocí. Najväčším zdrojom sú napríklad šípky, čierne ríbezle, papája, kiwi, pomaranč, limetka, citrón, grapefruit, brusnice alebo jahody.

V zelenine je najviac vitamín zastúpený v petržlene, karfiole, zemiakoch, paradajkách, paprike, keli, kapuste, brokolici alebo špenáte.

Keďže na rozdiel od niektorých živočíchov si ľudských organizmus nevie vitamín C vyprodukovať sám, potrebuje ho do tela dodávať zvonka.

Okrem prirodzených potravín existuje aj možnosť kúpiť si napríklad šumivé tablety s postupným uvoľňovaním alebo iné formy vitamínu C v prášku.

V najhoršom prípade, kedy je ho v organizme akútny nedostatok, sa môže aplikovať aj cez infúzie priamo do žily, ak ide o život ohrozujúci stav.

Vitamín C- ako sa prejaví jeho nedostatok?

Vzhľadom na dôležitosť tohto vitamínu pre celkový rast a fungovanie viacerých systémov v organizme, je jeho nedostatok badateľný veľmi skoro a viditeľne.

Mierna hypovitaminóza sa môže prejavovať napríklad spomalením rastu kostry, vyššou kazivosťou zubov alebo deformáciami kostí a kĺbov.

Dlhodobejší nedostatok je zjavný už nižšou imunitnou odolnosťou, únavou a žalúdočnými problémami.

V prípade extrémneho nedostatku vitamínu nastáva skorbut, čo je ochorenie spojené s anémiou, krvácaním, opuchmi, stratou chrupu, častými infekciami, atrofiou svalstva a vznikom žalúdočných vredov.

Ako sa prejavuje nadbytok vitamínu C?

Ako sme už povedali na úvod, klasická hypervitaminóza pri vitamíne C nehrozí, čiže nie je treba sa obávať deštrukčných príznakov.

Vyššie dávky pri prijímaní vitamínu C vedú napríklad len k určitému podráždeniu žalúdka a tráviaceho traktu a k nadmernej činnosti obličiek, ktoré ho vylučujú.

Nadmerné užívanie vitamínu C alebo jeho nadmerné podávanie v umelej forme ale môže po vysadení spôsobiť príznaky typické pre nedostatok vitamínu v tele.

Problémom je aj to, že pri podávaní niektorých liekov sa môže vylučovať zároveň aj podávanie doplnkov s vysokým obsahom vitamínu C.

 

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

  • 15% zľavy v našom eshope
  • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
  • narodeninové a meninové extra bonusy
  • akciové vzorky zdarma
  • kvalitné články o zdraví