pitie vody

Bežné návyky, ktoré nám škodia – 2. časť

Tagged With: , , ,

Pitie perlivej vody

Zdravým osobám perlivé vody nijako neškodia. Pozor si však musia dávať chorí ľudia. “Pozor by si mali dávať napríklad kardiaci. CO₂ im totiž v žalúdku zdvíha bránicu a tlačí na oblasť hrudnej dutiny, po vstrebaní CO₂ zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu,” tvrdí lekár František Kožíšek.

Príliš úzke nohavice

Doby, kedy sa do úzkych nohavíc súkali len dievčatá a ženy, sú dávno preč. I muži dnes bežne nosia nohavice o číslo menšie a táto móda sa rýchlo šíri. Muži si však neuvedomujú, akým rizikám svoje telo vystavujú. Úzke nohavice totiž držia semenníky príliš blízko pri tele a tým sa zahrievajú.

V semenníkoch je inak teplota asi o stupeň nižšia, než teplota tela. Za týchto optimálnych podmienok tu dozrievajú spermie. Ak sa semenníky v miešku prehrievajú, v ejakuláte sa znižuje množstvo funkčných spermií. Zvlášť nebezpečné sú kožené nohavice.

Z rovnakého dôvodu sa mužom neodporúča, aby pravidelne pracovali s notebookem, ktorý sa zahrieva, na kolenách.

Okrem toho môžu príliš tesné nohavice spôsobovať aj kŕčové žily. Stláčajú totiž žily v slabinách, čím obmedzujú prúdenie krvi a zvyšujú riziko ochorenia.

U žien zase môžu príliš úzke nohavice vyvolávať gynekologické zápaly a spôsobovať problémy s močovým mechúrom. Dráždia totiž ústie močovej rúry a pošvy a nedovolia odparovať vlhkosť.

Peeling

Starať sa o pleť rovnakým spôsobom ako o parkety nie je ten najvhodnejší spôsob. Používaním peelingu niekoľkokrát týždenne si kompletne zničíte ochrannú vrstvu kože a jej odolnosť sa podstatne zníži. Vždy záleží na type pleti. Ľudia s jemnejšou a suchšou pleťou by radšej peeling nemali používať.

Nedostatočné vetranie

Skúste si spočítať, koľko času prežijete v uzavretých priestoroch. Niektoré štúdie tvrdia, že v priemere ľudia medzi stenami strávia až 90 percent času. Kancelárie bývajú na rušných uliciach a okná sa mnohokrát ani nedajú otvoriť. Doma zase zo strachu, že sa zbavíte drahého tepla, vetranie obmedzujete na minimum.

Lenže to je veľká chyba. Jednou z hlavných príčin chronických únavových syndrómov je dlhší pobyt v prostredí, kde je menej kyslíka a viac oxidu uhličitého. Akonáhle sa množstvo oxidu uhličitého v miestnosti zvýši, na človeka padá únava, prichádzajú bolesti hlavy, pálenie očí a zhoršuje sa schopnosť sústrediť sa.

Tak kto si našiel ten svoj zvyk, ktorý robí?

Poznáte ďalšie návyky ? Napíšte nám do komentárov.

Váš Naturevia

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

  • 15% zľavy v našom eshope
  • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
  • narodeninové a meninové extra bonusy
  • akciové vzorky zdarma
  • kvalitné články o zdraví