Bolestivá menštruácia čo pomáha

Bolestivá menštruácia: Trpíte zbytočne? Ako zoslabiť menštruáciu?

(Zdroj foto: Adobestock.com)

S ťažkosťami gynekologického charakteru sa stretávajú už dievčatá pred dovŕšením dospelosti. K tým, ktoré nás dokážu veru poriadne potrápiť, patrí bolestivá menštruácia.

Podľa výsledkov prieskumov zverejnených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) gynekologickými ťažkosťami trpí zhruba 80% žien po celom svete. Až osem z desiatich žien sa pri symptómoch indikujúcich možné problémy obráti najskôr na internet než odborníka, problémy menštruačného rázu nevynímajúc.

Konkrétne, u 3050 % žien je menštruácia spojená s bolesťou a nepríjemným tlakom v podbrušku. Bolesť máva rôznu intenzitu – od miernej až po silné kŕče v podbrušku, ktoré neraz prudko vystreľujú do chrbta či nôh.

My sme pre vás zozbierali hneď niekoľko užitočných informácií a rád, ktoré vám pomôžu výrazne uľaviť od bolesti spojenej s touto neobľúbenou ženskou „záležitosťou“.

Bolestivá menštruácia – čo ju spôsobuje?

Ako sme už načrtli, bolestivá menštruácia (dysmenorea) sa prejavuje bolesťami v podbrušku a bedrovej oblasti, nevoľnosťou, zvracaním a hnačkami. K týmto problémom zväčša dochádza v prvých dvoch dňoch cyklu, keď je menštruačné krvácanie najsilnejšie.

Bolestivou menštruáciou trpia hlavne ženy vo veku do 25 rokov. K zmierneniu alebo úplnému zmiznutiu dochádza u žien spravidla po prvom pôrode.

Dysmenorea sa delí na primárnu a sekundárnu. K primárnej dôjde kvôli zvýšenej tvorbe prostaglandínov. Tie vznikajú v maternicovej sliznici a spôsobujú kŕčovité sťahy maternice.

Pri sekundárnej môže byť na vine cysta, endometrióza, zápal, respektíve myóm. Bolesť býva mimoriadne silná a sprevádzajú ju ďalšie príznaky, akými sú výtoky, zvracanie alebo nadmerné krvácanie.

bolestivá menštruácia príčiny
Zdroj foto: Adobestock.com

Najčastejšie menštruačné problémy

Pokiaľ sú vám menštruačné kŕče dobre známe, určite vás poteší fakt, že ich silu možno zmierniť pravidelnou konzumáciou potravín s obsahom flavonoidov, a to pre antioxidačné účinky. Na tie sú bohaté predovšetkým slivky, čučoriedky a jablká, no veľkú službu vám vďaka obsahu draslíka a horčíka urobia i banány.

Brucho ako balón je rovnako častým problémom, ktorým počas periódy trpí približne polovica z nás. Nadmernú plynatosť počas menštruácie zdoláte zvýšeným príjmom potravín s obsahom horčíka, pretože pozitívne vplýva na látkovú výmenu, čím redukuje tráviace problémy. Medzi potraviny nabité horčíkom patria taktiež orechy, figy, sušené ovocie i marhule.

Hormonálnu explóziu v tele sprevádzajú výbuchy zlosti, opakovaný plač, pažravosť, podráždenosť a ešte oveľa viac vrtochov. Ak sú vám podobné symptómy dôverne známe, skúste si do jedálnička zaradiť sóju.

V sójových bôboch nájdeme viac vápnika ako v mlieku, viac železa než v mäse a viac vitamínu B ako vo vajíčkach. Konzumovať vitamíny skupiny B v období menštruácie i pred ňou je dôležité, keďže si poradia s PMS.

Vitamín B6 reguluje hladinu hormónov v tele počas menštruácie a spolu s vitamínmi B2 a B12 prispievajú k psychickej pohode a uvoľneniu organizmu.

bolestivá menštruácia čo robiť
Zdroj foto: Adobestock.com

Intenzitu krvácania možno zmierniť

Aj v prípade silnej, bolestivej menštruácie existuje rokmi overená a účinná pomoc, na ktorú spoliehali už naše prababičky. Tak napríklad:

 • Zázvor disponuje protizápalovými vlastnosťami a pomôže znížiť produkciu prostaglandínu. Tento hormón je uvoľňovaný počas menštruácie, vedie k odlupovaniu tkaniva.
 • Masírovanie brušných partií hrejivým olejom uvoľňuje sťahy maternice.
 • Teplo je na boľavé bruško hotovým balzamom. Vyskúšajte termofor alebo nahriaty uterák.
 • Dostatočný príjem tekutín môže skrátiť vašu menštruáciu a prekonať kŕče i nadúvanie.
 • Ľahšie stráviteľná strava dokáže v tomto smere zázraky. Konkrétne zelenina a ovocie bohaté na vitamín C, ideálne v kombinácii so šumivým celaskonom.
 • Nebojte sa ani jablčného octu. Zmiešajte dve polievkové lyžice jablčného octu v pohári s vodou a nápoj pite tri razy denne počas celého cyklu.
menštruácia
Zdroj foto: Adobestock.com

Týmito zlozvykmi si priťažíte

 • Fajčenie ovplyvňuje hladinu estrogénu, testosterónu, progesterónu a ďalších hormónov s kľúčovým dopadom na intenzitu predmenštruačného syndrómu PMS.
 • Zaneprázdnenosť a nedostatok oddychu ničí zdravie a podpisuje sa aj pod nepravidelný cyklus.
 • Mnohé výskumy potvrdili, že polotovary, biela múka, slané potraviny, káva, sladkosti, mlieko, syry, tučné mäso a zmrzlina dokážu priebeh menštruácie znepríjemniť. Ak trpíte bolestivou menštruáciou, vyskúšajte ich konzumáciu pár dní pred jej začiatkom a počas prvých dní obmedziť.
 • Pohybujete sa v neustálom psychickom vypätí? Stres je zodpovedný aj za rozhádzaný menštruačný cyklus a zintenzívňuje bolesti počas vašich dní.
 • Priťaží i namáhavá fyzická aktivita. Zamerajte sa radšej na cvičenie tzv. period – friendly“ cvikov.

Osvedčené brusnice

Brusnice patria medzi cenné dary prírody, sú účinnou zbraňou pri problémoch s močovými cestami a obličkami. Ich liečebné účinky majú však ešte rozsiahlejší záber – pomáhajú pri únave, slabosti, hnačke, virózach, nechutenstve, ale aj pri bolestivej menštruácii. Telu ich možno dodať aj vo forme vitamínových doplnkov.

NATUREVIA MEGA BRUSNICE 500mgNáš tip – všeliek menom ibištek

Na ibištek mnohé nedáme dopustiť pre jeho prenikavú vôňu, ale i celý rad zdravotných benefitov. Aj pre ne býva súčasťou ovocných a bylinných čajových zmesí, ktoré dokážu krásne rozvoňať izbu a zároveň potešiť organizmus blahodarnými účinkami. Jedným z nich je práve schopnosť ibišteka zmierniť menštruačné kŕče.

Najobľúbenejšou formou konzumácie ostáva ibištekový čaj, ktorý pripravíte jednoducho. Do 2,5 deci vriacej vody pridajte jednu lyžicu sypaného čaju a nechajte približne 8 – 10 minút lúhovať. Čaj chutí najlepšie teplý a čerstvý.

Odborná literatúra uvádza, že 15 – 30% ibišteku tvoria rastlinné kyseliny, vrátane kyseliny vínnej, kyseliny jablčnej a kyseliny citrónovej. Medzi ďalšie prospešné zložky radíme flavonoidy a antokyaníny. Nápoj z ibišteku obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov, vrátane cenného vitamínu C.

Najčítanejšie články

Využite všetky výhody členstva

 • 15% zľavy v našom eshope
 • nad 42,- EUR bez DPH doprava zadarmo
 • narodeninové a meninové extra bonusy
 • akciové vzorky zdarma
 • kvalitné články o zdraví